LOADING...

2024-04-03

Informacja dla mieszkańców: Akcja zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Andrzej Czerniawski, przekazuje istotne informacje dotyczące planowanej akcji zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa podlaskiego.

W ramach tej akcji, od 8 do 12 kwietnia 2024 roku, zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie metodą zrzutów z samolotów.

Przynęty, które będą zrzucone na obszarach leśnych, polach, łąkach itp., mają kolor brązowo-zielony do brązowego, w formie kostki lub kulki o stałej konsystencji. Wewnątrz każdej przynęty znajduje się plastikowy blister z zawiesiną o kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego.

Ważne jest, aby mieszkańcy nie dotykali ani nie niszczyli przynęt, ponieważ przynęty, które miały kontakt z ludźmi, są omijane przez lisy. Szczepionka zawarta w przynętach jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

W przypadku dostania się szczepionki na błony śluzowe lub uszkodzony naskórek człowieka, należy dokładnie przemyć miejsca te wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza medycyny.

Ponadto, przez okres 2 tygodni po wyłożeniu przynęt, zaleca się ograniczenie przemieszczania się zwierząt domowych – psy powinny być trzymane na uwięzi, a koty zamknięte w zamknięciu.

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii serdecznie dziękuje mieszkańcom za pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny. Wspólnie działając, można ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby.

Dla dodatkowych informacji lub w razie pytań, mieszkańcy mogą kontaktować się z lokalnymi władzami lub pod numerem telefonu wojewódzkiego lekarza weterynarii.

źródło: gminalomza.pl

Poprzedni Post

Konsultacje z mieszkańcami Starej Łomży

Następny Post

Międzypokoleniowy Dom Seniora w Łomży

post-bars

Zostaw Komentarz