LOADING...

2024-01-12

Wernisaż Wyjątkowej Wystawy: Twórczość Prof. Janusza Knorowskiego

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac Profesora Janusza Knorowskiego, wybitnego artysty o ugruntowanej pozycji w polskim malarstwie pejzażowym. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2024 roku o godzinie 18:00, a ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 19 lutego 2024 roku.

Malarstwo Profesora Knorowskiego, chociaż korzysta z tradycji polskiego malarstwa pejzażowego, posuwa się o krok dalej w kierunku wizualnej narracji, która nie tylko oddaje rzeczywistość, ale także uwypukla jej sensualną materialność. Artysta podąża wytyczoną ścieżką, charakteryzującą się umiarem i skupieniem. Maluje, tworząc siebie, a to jest najważniejsze. Szczerota ujawniona gestem, w grubych impastach czy laserunkach, odkrywa znaczenie bytów w istniejącym świecie. Profesor Knorowski wyznacza sens swoich wieloletnich poszukiwań:

„Przedstawianie w malarstwie autentycznych bytów przynależnych naturze i człowiekowi, to sens moich wieloletnich poszukiwań.”

Czy patrząc na te prace, nie postrzegamy ich jako skończonych bytów? Te obrazy są już zamknięte. Są kropką nad “i”. Uchwycenie ich w ten sposób daje możliwość odczucia ich cielesności, żywej obecności. Artysta eksploruje przestrzenie między naturą a kulturą, badając wzajemne oddziaływanie i istotną rolę człowieka. Obraz „Kroczący” staje się punktem wyjścia do obserwacji człowieka, przedmiotów z nim związanych czy jego obecności w naturze. Kontekst relacyjny tworzy kulturowe znaczenia, które umieszczają nas w określonym punkcie życia, w określonym miejscu i czasie. To staje się naszym życiem, naszym miejscem, naszym światem. O głębszym znaczeniu twórczych poszukiwań Profesora świadczą te słowa:

„Wydobyć z przypadku jego właściwość, odróżnić istotę od istnienia, pokazać przedmiot w jego oczekiwaniu na przyjęcie, zamknąć w formacie płótna wszystko, lecz nie poprzez przedstawienie, ale przez wniknięcie. Bardziej odsłaniać niż pokazywać, ukazywać pełnym to, co w doświadczeniu codziennym, potocznym, jawi się jako niepełne, ale odświętne.”

Malarstwo to wyraz ciężaru naszego bytu, życia zapisanego bruzdami na ziemi, odczuwalności materii. Te namacalne dzieła, prezentowane na wystawie BLISKO, poddają nas analizie. Przybliżając się do obrazów, możemy wchodzić w nie z intensywnością, by być niemal pochłoniętymi przez ich treść.

Kaja Kozon

Janusz Oskar Knorowski – Profesor Sztuk Plastycznych

Profesor Janusz Oskar Knorowski jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 1988 roku. Od tego czasu związany jest z macierzystym Wydziałem, obecnie prowadzi pracownię malarstwa. W latach 1991 i 1998 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2005 roku prowadzi Pracownię Malarstwa oraz Pracownię koloru w przestrzeni multimedialnej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w PJATK. Profesor Knorowski jest także autorem ponad 60 wystaw indywidualnych, a jego zaangażowanie w rozwój sztuki potwierdzają liczne role w przewodach doktorskich, członkostwo w stowarzyszeniach, autorów i kompozytorów ZAIKS, artystów wykonawców SWAP, oraz Kapituły Akademii Fonograficznej. To również współzałożyciel zespołu T. Love i miłośnik klasycznej motoryzacji.

źródło: mdk.lomza.pl

Poprzedni Post

Zaproszenie na „Rodzinne Kolędowanie z Voice & Music”

Następny Post

Kacper Mysiorek – Iluzjonista

post-bars

Zostaw Komentarz