LOADING...

2024-01-10

Nowa Płyta Filharmonii Kameralnej w Łomży: “Polish Impressions”

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z dumą prezentuje swoją najnowszą produkcję muzyczną – album zatytułowany “Polish Impressions”. To już osiemnasty krążek w imponującym dorobku tej utalentowanej orkiestry, której wcześniejsze dokonania zdobyły liczne nagrody i uznanie zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Album, wydany przez prestiżową wytwórnię płytową DUX, będzie dostępny na całym świecie dzięki współpracy z NAXOS, otwierając nowe rozdziały dla muzyki kameralnej polskich kompozytorów. “Polish Impressions” to nie tylko zbiór utworów, ale również hołd złożony polskiej muzyce i artystom.

Pierwszym utworem na płycie jest “Suita Polska” autorstwa Mateusza Smoczyńskiego, skomponowana na flet, skrzypce, skrzypce barytonowe i orkiestrę smyczkową. Dzieło to powstało w ramach programu “Zamówienia kompozytorskie” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a jego prawykonanie, które miało miejsce w grudniu 2022 roku, zostało uhonorowane Złotym Dyplomem III Międzynarodowego Konkursu “Muzyczne Orły”.

Kolejnym fascynującym utworem na płycie jest “Venedian Concerto” Sławomira Czarneckiego, nawiązujący do historii ludu Wenedów, zamieszkującego ziemie nad Wisłą i Bałtykiem w czasach prasłowiańskich. To trzecie dzieło tego kompozytora nagrane przez Filharmonię Kameralną, a drugie stworzone specjalnie dla tej orkiestry.

Dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki, podkreśla, że wartość artystyczna utworów, takich jak “Concerto Lendinum” czy “Venedian Concerto”, została doceniona również przez międzynarodowe jury, co potwierdza nagroda ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia na Festiwalu Fryderyk 2020.

Album kończy się dynamczym “Rhythm Games” Mikołaja Majkusiaka, skomponowanym w 2014 roku na wiolonczelę, akordeon, smyczki i instrumenty perkusyjne. To kolejne dzieło, które dodaje różnorodności i energii całemu projektowi “Polish Impressions”.

Płyta ta stanowi wyjątkowe i pełne emocji doświadczenie dźwiękowe, a Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży potwierdza swoją pozycję jako ważny gracz na światowej scenie muzycznej. Jej poprzednie nagrania zdobyły uznanie krytyków, zdobywając nagrody FRYDERYK oraz nominacje do International Classical Music Awards.

“Polish Impressions” to nie tylko kolejny album, to dzieło sztuki, które łączy tradycję z nowoczesnością, a polska muzyka klasyczna zyskuje nowych miłośników na całym świecie.

 

 

źródło: lomza.pl

Poprzedni Post

Kolędniczy Orszak Trzech Króli w Jedwabnem

Następny Post

Zimowe Przygody w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

post-bars

Zostaw Komentarz