LOADING...

2024-01-08

Kolędniczy Orszak Trzech Króli w Jedwabnem

W sobotę, 6 stycznia, ulice Jedwabnego ożywiły się kolorowym korowodem podczas Kolędniczego Orszaku Trzech Króli. Uroczystość ta, obchodzona na świecie chrześcijańskim, upamiętnia historyczną podróż Trzech Mędrców, którzy podążając za gwiazdą, dotarli do stajenki, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:30 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, gdzie Ksiądz Dziekan Jerzy Dembiński celebrował mszę świętą w uroczystość Objawienia Pańskiego. Wypełniona modlitwą i radosnym śpiewem liturgia była doskonałym początkiem świętowania tego wyjątkowego dnia.

Po mszy świętej uczestnicy orszaku, ubrani w barwne stroje nawiązujące do postaci Trzech Króli, wyruszyli w kolorowym korowodzie ulicami Jedwabnego. Gwiazda, symbolizująca przewodnictwo Trzech Króli, prowadziła orszak do symbolicznej szopki, gdzie zgodnie z tradycją miało miejsce ukazanie stajenki betlejemskiej.

Niezwykłą atrakcją tego roku był udział druhów z 21. Drużyny Harcerskiej “Agapa – Pomocna Dłoń” im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego. Włączyli się oni w orszak, przybierając role aniołków i diabełków. Aniołki wskazywały drogę do szopy, zachęcając do pokłonu i modlitwy, podczas gdy diabełki, z charakterystycznym psotnym humorem, usiłowały odciągnąć od tej drogi.

To niezwykłe połączenie religijnej refleksji, kolędowania i teatralnych wystąpień sprawiło, że Orszak Trzech Króli w Jedwabnem stał się barwnym i pełnym radości świętem dla wszystkich uczestników. Wydarzenie to nie tylko podkreśliło duchową istotę Święta Trzech Króli, ale również zacieśniło więzi społeczności lokalnej, zjednoczonej w modlitwie i wspólnym świętowaniu.

W ten sposób mieszkańcy Jedwabnego i okolic mieli okazję nie tylko uczcić tradycję kolędniczego orszaku, ale także przenieść się w czasie do wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa. Orszak Trzech Króli stał się piękną i wzruszającą tradycją, która z roku na rok buduje wspólnotę i przypomina o głębokim znaczeniu świąt Bożego Narodzenia.

 

źródło: facebook.pl

 

Poprzedni Post

Pokłon Trzech Króli w Zbójnej

Następny Post

Nowa Płyta Filharmonii Kameralnej w Łomży: “Polish Impressions”

post-bars

Zostaw Komentarz