LOADING...

2023-12-18

“Zastrzeż PESEL” – Nowa Usługa dla Bezpieczeństwa Twojej Tożsamości

Wraz z 17 listopada 2023 roku, użytkownicy aplikacji mObywatel, strony obywatel.gov.pl oraz ci, którzy wolą osobiście stawić się w urzędzie, zyskali dostęp do nowej usługi o nazwie “Zastrzeż PESEL”. Inicjatywa ma na celu zminimalizowanie skutków kradzieży tożsamości, dając obywatelom narzędzie do ochrony przed nieuprawnionym użyciem ich numeru PESEL.

W praktyce, ta innowacyjna usługa oznacza, że osoby nieuprawnione nie będą mogły działać w imieniu poszkodowanych, np. zaciągać zobowiązań kredytowych, podpisywać umów ratalnych czy dokonywać transakcji sprzedaży nieruchomości. Umowy zawarte na osoby, które zastrzegą swój numer PESEL, nie będą miały mocy prawnej, co stanowi dodatkową warstwę ochrony dla obywateli.

W obliczu coraz bardziej zaawansowanych oszustw, prowadzących do kradzieży danych osobowych, wprowadzenie zastrzeżenia numeru PESEL staje się ważnym narzędziem w rękach obywateli dążących do zabezpieczenia swojej tożsamości. Proces składania wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL może odbywać się na trzy sposoby: za pomocą aplikacji mObywatel, poprzez stronę obywatel.gov.pl lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Jedwabnem.

Osoby, które nie posiadają dostępu do Internetu lub Profilu Zaufanego, mogą osobiście stawić się w Urzędzie Miejskim w Jedwabnem, gdzie po zweryfikowaniu tożsamości, złożą wniosek o wpisanie zastrzeżenia numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.

W rejestrze zastrzeżeń wprowadzane są dane osób pełnoletnich, zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców. Nawet jeśli ktoś nie posiada dostępu do Internetu, może liczyć na wsparcie i bezpieczeństwo oferowane przez nową usługę.

W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą, zastrzeżenie numeru PESEL może być dokonane przez pełnomocnika. Proces ten wymaga stawienia się osobiście w urzędzie, złożenia pełnomocnictwa szczególnego oraz potwierdzenia tożsamości za pomocą dokumentu tożsamości.

Wydrukowany wniosek jest dostępny do wypełnienia na miejscu w Urzędzie Stanu Cywilnego, co ułatwia proces składania dokumentów.

Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL oferuje kilka funkcji:

  • Zastrzeżenie numeru PESEL
  • Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
  • Sprawdzenie statusu numeru PESEL
  • Wydanie potwierdzenia zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia
  • Wydanie wydruku zawierającego historię zastrzeżeń numeru PESEL.

Co istotne, zgłoszone zastrzeżenia oraz ich cofnięcia są rejestrowane w czasie rzeczywistym, niezależnie od tego, czy jest to dzień roboczy, czy też ustawowo wolny od pracy. To innowacyjne podejście do ochrony tożsamości wpisuje się w dzisiejsze potrzeby społeczeństwa, gdzie cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym elementem codziennego życia. Dzięki “Zastrzeż PESEL”, obywatele mają nowe narzędzie, które pozwoli im spać spokojnie, wiedząc, że ich dane są bezpieczne.

źródło: jedwabne.pl

Poprzedni Post

Nowe Drogi, Nowa Jakość Życia: Uroczyste Otwarcie Zmodernizowanych Dróg w Gminie Jedwabne

Następny Post

Wsparcie Dla Strażaków i Edukacja Ekologiczna: Bożonarodzeniowe Prezenty od Gminy Nowogród

post-bars

Zostaw Komentarz