LOADING...

2024-02-09

84. Rocznica Sowieckiej Wywózki Polaków na “Nieludzką Ziemię” – Pamięć i Szacunek

10 lutego 2024 roku, Łomża będzie świadkiem uroczystych obchodów 84. rocznicy pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Syberię. To wydarzenie, naznaczone cierpieniem i tragicznymi losami tysięcy rodzin, pozostawia trwały ślad w historii Polski. Mieszkańcy miasta mają okazję uczcić pamięć zesłańców podczas uroczystości zaplanowanych na ten symboliczny dzień.

Program Uroczystości

Miejska Hala Targowa – godz. 14:30

Pierwszym punktem uroczystości będzie złożenie kwiatów przed tablicą “Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię”. Miejska Hala Targowa, znajdująca się przy ul. gen. Sikorskiego 176A, stanie się miejscem skupienia i hołdu dla tych, którzy padli ofiarą sowieckiej represji.

Pomnik Sybiraków – ul. Katyńska – godz. 14:45

Kolejnym etapem uroczystości będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem Sybiraków, usytuowanym przy ul. Katyńskiej. To symboliczne miejsce upamiętniające tragiczny los Polaków zesłanych na Wschód stanie się areną wspólnego szacunku i pamięci.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – godz. 15:00

Głównym punktem obchodów będzie Msza św. odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która będzie poświęcona pamięci Zesłańców Sybiru. Modlitwa w intencji ofiar sowieckiej deportacji wniesie uczestników uroczystości w atmosferę skupienia i zadumy.

Ważne Wydarzenie dla Historii i Tożsamości

Deportacje na Syberię w latach 1940-1941 były jednym z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej. Tysiące niewinnych ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przetrwania w skrajnie trudnych warunkach na “nieludzkiej ziemi”. Dla Polski to ważna część historii, która kształtuje naszą tożsamość narodową.

Łomża, z upamiętnieniem tych dramatycznych wydarzeń, staje się miejscem szacunku, pamięci i solidarności z pokoleniem Sybiraków. Obchody 84. rocznicy pierwszej sowieckiej wywózki Polaków na Syberię to nie tylko sposób na uczczenie pamięci ofiar, ale także okazja do budowania więzi międzypokoleniowych i przekazywania historii kolejnym pokoleniom.

źródło: lomza.pl

Poprzedni Post

“Zakochaj się w Łomży” – Ostatkowa Potańcówka dla Seniorów

Następny Post

Interaktywny Spektakl “Grafeet”

post-bars

Zostaw Komentarz