LOADING...

2024-01-26

Gmina Łomża Realizuje Program Utylizacji Eternitu

Gmina Łomża, starając się dbać o środowisko i zdrowie mieszkańców, rozpoczęła projekt utylizacji eternitu, materiału powszechnie używanego do krycia dachów w latach 60. i 70. XX wieku. Eternit, zawierający azbest, został zakazany ze względu na jego szkodliwe skutki zdrowotne, co skłoniło samorząd do zorganizowania zbiórki i utylizacji tego niebezpiecznego materiału.

Wójt Gminy Łomża, Piotr Kłys, podkreśla wagę działań na rzecz utylizacji azbestu: “Utylizacja azbestu jest konieczna i kosztowna. Dlatego wspieramy mieszkańców i organizujemy odbiór eternitu. Dzięki tym działaniom poprawia się stan środowiska w naszym otoczeniu.”

Eternit, popularny w minionych dziesięcioleciach ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość, zawiera około 10-15% azbestu. Z powodu jego potencjalnie szkodliwego wpływu na zdrowie, obowiązują przepisy, które zobowiązują mieszkańców do usunięcia eternitu z budynków w ciągu najbliższych 8 lat.

Dofinansowanie na rzecz utylizacji eternitu zostało pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, a także z budżetu gminy. W ubiegłym roku odebrano już około 250 ton eternitu, a do połowy kwietnia br. planowane jest odebranie kolejnych prawie 720 ton. W ten sposób Gmina Łomża wspomaga blisko 300 właścicieli domów, którzy zgłosili zgromadzenie eternitu do utylizacji. Niektóre zgłoszenia są datowane nawet na 5 lat wstecz.

Utylizacja eternitu wymaga specjalistycznych działań, a z uwagi na dużą ilość zgromadzonego materiału, niektóre firmy z regionu unikały tego zadania. W ubiegłym roku zadanie realizowała firma z Warszawy, natomiast w tym roku Gmina Łomża zawarła umowę z firmą REVOL sp. z o.o. z Łodzi.

Wójt Piotr Kłys podkreśla, że rozpoczęcie prac uzależnione jest od warunków pogodowych, a przedstawiciele wykonawcy będą kontaktować się z mieszkańcami, określając dokładne daty odbioru eternitu. Akcja utylizacji eternitu to krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców oraz ochrony środowiska naturalnego przed szkodliwym wpływem azbestu.

 

źródło: gminalomza.pl

Poprzedni Post

Zwrot Opłaty za Śmieci dla Posiadaczy KDR

Następny Post

Spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem

post-bars

Zostaw Komentarz