LOADING...

2024-01-08

Pokłon Trzech Króli w Zbójnej

W malowniczej gminie Zbójna, w sobotę, 6 stycznia, odbyła się pierwsza edycja Orszaku Trzech Króli, skupiająca społeczność lokalną w duchu radosnego świętowania i wspólnej modlitwy.

Mieszkańcy Zbójnej oraz okolicznych miejscowości z entuzjazmem przyjęli inicjatywę zorganizowania orszaku, który symbolicznie odzwierciedla pielgrzymkę Trzech Króli do Betlejem. Początek wydarzenia miał miejsce w kościele parafialnym, gdzie zgromadzona społeczność wraz z duchowieństwem powitała orszak w klimatycznej atmosferze.

Hasło tegorocznego Orszaku brzmiało “W jasełkach leży”, nawiązując do tradycyjnej kolędy “Nowy rok bieży” z XVII wieku oraz celebrując 800. rocznicę pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu. Centralnym elementem wydarzenia była szczególna uwaga poświęcona żłóbkowi, dawniej zwanemu jasłem, który swoją prostotą i ubóstwem skłaniał do refleksji nad potrzebami bliźniego.

Orszak wyruszył spod kościoła parafialnego Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza, przemierzając malownicze uliczki Zbójnej. Trzej monarchowie z Europy, Azji i Afryki wraz ze swoimi orszakami, ubrani w barwne kostiumy, wzbogacali trasę orszaku scenami nawiązującymi do tradycji i symboliki związanej z Bożym Narodzeniem.

Podczas procesji śpiewano kolędy, tworząc niepowtarzalną atmosferę świątecznej radości. Różnorodne sceny były przedstawiane m.in. przed wejściem do świątyni, na balkonie Domu Pogrzebowego jako Dwór Heroda, w Urzędzie Miejskim jako Gospoda, przed Zakładem Opieki Zdrowotnej przy Alei Niepodległości jako scena Walki Dobra ze Złem, a także przed kościołem św. Brata Alberta Chmielowskiego jako scena z Pasterzami, góralami i stajenką Betlejemską.

Orszak zakończył się przed kościołem św. Brata Alberta Chmielowskiego, gdzie czekała specjalnie przygotowana szopka. Mieszkańcy mieli okazję podziwiać zagrodę ze zwierzętami, cieszyć się ciepłą herbatą, grochówką i pączkami.

Warto podkreślić, że Orszak Trzech Króli w Zbójnej nie tylko przypomniał o tradycji i głębokim znaczeniu świąt Bożego Narodzenia, ale również jednoczył społeczność lokalną w radosnym świętowaniu. Mieszkańcy mieli okazję do wspólnego śpiewania kolęd, integrowania się oraz refleksji nad duchowym wymiarem tego wyjątkowego czasu.

Inauguracyjna edycja Orszaku Trzech Króli w Zbójnej z pewnością zapisze się w lokalnej historii jako piękna tradycja, która rozwija się w duchu wspólnoty i jedności. Oby kolejne lata przynosiły równie wzruszające i pełne radości chwile podczas tego uroczystego wydarzenia.

 

źródło: zbojna.powiatlomzynski.pl

 

Poprzedni Post

Usuwanie wyrobów zawierających azbest: Zmiany w finansowaniu i apel do posiadaczy odpadów

Następny Post

Kolędniczy Orszak Trzech Króli w Jedwabnem

post-bars

Zostaw Komentarz