LOADING...

Świadectwo Historii: Spotkanie na Historycznych Szlakach Wolności

W wigilię imienin patrona parafii, Andrzeja, ksiądz proboszcz Andrzej Godlewski oraz członek Rady Parafialnej, Zbigniew Zalewski, postanowili uczcić tę wyjątkową okazję w sposób niezwykły. Tradycyjne imieninowe spotkanie przeniesiono bowiem do budynku, który stanowi nie tylko symbol złowieszczego okresu w polskiej historii, ale również miejsce bohaterskiego poświęcenia i tragicznej śmierci polskiego bohatera – Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Budynek przy ulicy Rakowieckiej 37, pełniący funkcję Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, stał się miejscem szczególnym dla pana Andrzeja Pileckiego. To tu, w celi numer 37, w latach 1947-1948, więziony był jego ojciec, Rotmistrz Witold Pilecki. Rotmistrz, uznawany za symbol niezłomności Polski, spędził w tej celi ostatnie miesiące swojego życia, zanim został bestialsko zamordowany 25 maja 1948 roku pod więziennym murem przez Piotra Śmietańskiego, znanego jako “Kat z Mokotowa”.

Wizyta Pana Andrzeja Pileckiego w tym symbolicznym miejscu była nie tylko hołdem dla pamięci ojca, ale również wydarzeniem o wyjątkowym znaczeniu dla muzeum. Towarzyszyli mu dyrektor Muzeum, Pani Adrianna Garnik, oraz Pan Jarosław Wróblewski, kierownik Działu Informacji, Promocji i Wydawnictw. Całe spotkanie zostało także uwiecznione przez Panią Kingę Owczarską, kierownika Działu Zbiorów, dla muzealnego archiwum.

Nieodłączny przyjaciel Pana Andrzeja Pileckiego, Pan Zdzisław Czyżewski, towarzyszył mu podczas tej wzruszającej podróży przez historię. Spotkanie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL to nie tylko szansa na przybliżenie się do dramatycznych wydarzeń minionych lat, ale również akt oddania szacunku bohaterom, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość Polski.

źródło: facebook.pl

 

Poprzedni Post

Zaproszenie do “Domu Świętego Mikołaja” – Świąteczna Magia już 6 grudnia!

Następny Post

Odpust Greccio

post-bars

Zostaw Komentarz