LOADING...

2023-11-29

Wernisaż Trzy sonety. Roman Krawczenko i Ryszard Karczmarski

W dniu 8 grudnia 2023 r. o godzinie 18:00 w lokalnej galerii sztuki odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. “Podróż na Krym szlakiem Adama Mickiewicza”. Wystawę tworzą unikatowe fotografie autorstwa Ryszarda Karczmarskiego, które ukazują egzotyczne zakątki Krymu, zainspirowane słynnymi “Sonetami krymskimi” polskiego romantyka.

Pomysł na podróż śladami Adama Mickiewicza narodził się w 2012 roku w Chełmie, gdy Ryszard Karczmarski spotkał się z Romanem Kravchenko. Rok później, dzięki zaproszeniu swojego ukraińskiego kolegi, wyruszyli w podróż, odkrywając uroki krajobrazów, miejsc i atmosfery, które zainspirowały polskiego poety. Ta niezwykła wyprawa miała na celu odnalezienie miejsc, motywów i wzruszeń ważnych dla Mickiewicza.

W swojej podróży, Ryszard Karczmarski posłużył się specjalną kamerą otworkową, magicznym instrumentem, który doskonale oddaje atmosferę i charakter odwiedzonych miejsc. Camera obscura, zamiast konwencjonalnego obiektywu, używa maleńkiego otworu, co sprawia, że uzyskane fotografie charakteryzują się rozmytymi konturami, barwami tonącymi w kolorowej poświacie.

Krym, uwieczniony na fotografiach Karczmarskiego, ukazuje się jako egzotyczny i baśniowy. Fotograf z uwagą szukał miejsc i nastrojów, które zafascynowały Adama Mickiewicza w czasie jego romantycznej wyprawy. Jego opowieść o tej krainie jest jednak niepełna, z powodu aneksji Krymu kolejne planowane plenery nie doszły do skutku. Zachwyt estety brutalnie przerwano, pozostawiając historię w zawieszeniu.

Współautorem projektu jest Roman Kravchenko, urodzony w Smoleńsku, fotografik i historyk. Jako pierwszy na Ukrainie odtworzył XIX-wieczną technikę fotograficzną mokrej płyty kolodionowej. Jego ambrotypy przedstawiają współczesną Polskę i Polaków. Wraz z Karczmarskim, stworzył unikalną ekspozycję, która przeniesie odwiedzających w magiczną podróż szlakiem Adama Mickiewicza na Krym.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 14 stycznia 2023 r., stanowiąc niezwykłą okazję do zanurzenia się w atmosferę romantycznego świata polskiego poety, oczami współczesnych podróżników i fotografów. Niezapomniane krajobrazy i historia związana z “Sonetami krymskimi” nabiorą nowego wymiaru w obiektywie Karczmarskiego i Kravchenko, pozostawiając widza z refleksją nad pięknem i ulotnością podróży przez czas i przestrzeń.

źródło: http://www.mdk.lomza.pl/

Poprzedni Post

Łomża przygotowana na nadejście zimy

Następny Post

Muzyczne Rodzinne Popołudnie z Koncertem Studia Wokalnego eMDeK

post-bars

Zostaw Komentarz